Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга 3 грудня розпочав свій візит до Брюсселя, повідомляє кореспондент Радіо Свобода. На порядку денному зустрічей з партнерами з НАТО були питання військової допомоги, інвестицій в оборонну промисловість, підтримки енергетичної інфраструктури України в зимовий період, а також рух України до вступу в НАТО.
Про це розповідає Київ24
«Нам необхідно зупинити Росію та не допустити просування її військ на нашу територію. Їхня логіка зрозуміла: вони намагаються окупувати якомога більше територій, щоб зміцнити свою майбутню переговорну позицію», – заявив Сибіга, наголошуючи на гібридних атаках росії проти європейських країн, а також на участі Ірану та КНДР в агресії проти України.
Заклик до посилення протиповітряної оборони
Міністр закликав союзників оперативно надати Україні системи протиповітряної оборони. «Україна терміново потребує постачання щонайменше 20 додаткових систем ППО типу Hawk, NASAMS або IRIS-T. Це допоможе уникнути блекаутів», – зазначив він.
Сибіга також продемонстрував у Брюсселі оригінал Будапештського меморандуму, назвавши його «свідченням того, що довгострокові безпекові рішення за рахунок безпеки України є неприйнятними». «Цього дня виповнюється 30 років цьому паперу. Це правдивий доказ, справжнє нагадування про те, що будь-які довгострокові безпекові рішення за рахунок безпеки України неприйнятні. Цей документ, цей папір не зміг забезпечити безпеку України та трансатлантичну безпеку», – підкреслив міністр.
Історичний контекст
У 1994 році Україна відмовилася від ядерної зброї, підписавши з США, росією та Великобританією Будапештський меморандум, що надавав їй гарантії безпеки та суверенітету. Проте у 2014 році росія, яка була одним із гарантів, порушила цей документ, розпочавши гібридну війну проти України, яка у 2022 році переросла у повномасштабне вторгнення.
У день 30-ї річниці підписання меморандуму, Міністерство закордонних справ України вкотре наголосило, що країна не погодиться на жодні альтернативи чи замінники повноправного членства в НАТО.