Голова АМКУ Кириленко не задекларував нерухомість та авто, якими користується він і його родина – «Схеми»

Новини
Голова АМКУ Кириленко не задекларував нерухомість та авто, якими користується він і його родина – «Схеми»

Голова Антимонопольного комітету України Павло Кириленко не вказав у декларації майно, яким користується він і його родина, повідомляють журналісти проєкту «Схеми» (Радіо Свобода). Йдеться про 4-кімнатну квартиру в Києві площею у майже 200 квадратних метрів, де посадовець мешкає з сім’єю, а також автомобіль BMW X3, на якому пересувається дружина Кириленка.

«Схеми» зафіксували, як Павло Кириленко декілька разів ввечері виїжджав з Антимонопольного комітету і заїжджав у двір одного з будинків, а зранку виїжджав звідти на роботу в АМКУ.

Будучи очільником Донецької облдержадміністрації, Кириленко в одному з інтерв’ю у 2020 році розповідав, що його сім’я мешкає в Києві. Під час інтерв’ю було продемонстровано фото, зроблене в тому ж районі, що і будинок, куди після роботи приїжджав Кириленко.

Журналісти з’ясували, що сім’я посадовця живе у цьому будинку у 4-кімнатній квартирі площею майже 200 квадратних метрів. Вона належить бабусі дружини Кириленка – 77-річній Альбіні Вінніковій. «Схеми» отримали у своє розпорядження договір купівлі-продажу цієї квартири, в якому зазначено, що Віннікова придбала квартиру в січні 2020 році за 6,2 мільйона гривень.

Натомість в останній декларації за 2022 рік посадовець вказав своїм місцем проживання житло в Києві з іншою квадратурою й іншим власником.

У коментарі «Схемам» Павло Кириленко заперечив: «Я не проживав там, дружина могла з’являтися там певний період часу, коли приводили до ладу ту квартиру. В ній я точно не мешкав. Навіть коли дружина там з’являлася, то тоді, коли відвозила до школи дитину».

При цьому теща посадовця Наталія Матієнко на запитання, чи мешкала там родина Кириленка і як давно, відповіла: «З 2020 року постійно… тому так, там вони мешкали».

Щодо походження коштів на придбання бабусею Вінніковою цієї квартири Кириленко відповів, що вона придбана з заощаджень родини його дружини. Як і загальні активи на 70 мільйонів гривень, які «Схеми» знайшли у родини посадовця, придбані у період 2020-2023 років.

«Вони мали активи, в тому числі і у вигляді акцій, сертифікатів підприємства «Стирол». І потім різна ціна цих сертифікатів і акцій була, і потім вони реалізовувалися в залежності від їх ціни. Альбіна Віннікова – це є прабабуся моїх дітей, вона працювала, акції реалізовувала вона», – повідомив Кириленко.

Також, за допомогою сервісу перевірки адміністративних правопорушень МВС, «Схеми» встановили, що дружина Кириленка Алла користується автомобілем, якого немає в декларації посадовця.

Про це свідчать фото, зроблені автоматизованими камерами контролю швидкості, на яких видно жінку за кермом BMW X3, схожу на дружину Кириленка. Система двічі зафіксувала перевищення швидкості у травні та червні 2022 року.

Журналісти встановили, що Алла Кириленко продовжила їздити на цьому автомобілі і в 2023 році, про що свідчить ухвала Вишгородського райсуду. В ній йдеться про ДТП з цим BMW у лютому 2023-го.

У січні 2024 року камери системи «Безпечне місто» продовжили фіксувати Аллу Кириленко за кермом тієї ж BMW.

Автомобіль оформлений на тещу Кириленка – Наталію Матієнко. Цей BMW X3 – 2020 року випуску, придбаний з салону. Орієнтовна вартість цього автомобіля на момент купівлі складала від 1,2 мільйона гривень. При цьому, йдеться у розслідуванні, родичка посадовця офіційно не мала достатньо доходів для придбання такої машини.

У декларації за 2022 рік Кириленко не вказував, що він або його родина володіє чи користується машинами.

У коментарі «Схемам» сам Кириленко зазначив, що його дружина рідко користується автомобілем BMW, який належить тещі Наталії Матієнко. «Дружина у виняткових випадках користуватися тим автомобілем. Те, що вона на постійній основі не користується транспортними засобами, це точно», – сказав Кириленко.

За декларування недостовірної інформації може бути адміністративна і кримінальна відповідальність, каже юрист «Центру протидії корупції» Вадим Валько.

«Тут все залежить від суми, від 1,34 мільйона до 5,3 мільйона гривень – це буде відповідальність, яка максимально можлива – штраф, громадські роботи, виправні роботи. Якщо ця сума більша, ніж 5,3 мільйона гривень, вартість незадекларованих активів, то це може бути санкція аж до позбавлення волі до двох років», – розповідає Валько.

Юридичний радник Transparency International Павло Демчук вбачає в таких діях підстави для цивільної конфіскації – це механізм, який запрацював у 2019 році.

«На міжнародному рівні прийнятним є підхід, що можна позбавляти посадовців, які вчиняли корупційні дії, фінансових вигод від їхньої діяльності. А це що? Це фактично гроші на рахунках, це фактично нерухомість, майно, щодо якого відсутні обґрунтовані підстави вважати, що воно отримане законним шляхом», – розповідає Демчук.

Він додає: «Необов’язково, щоб це майно було у власності, воно може також перебувати у власності осіб, діями яких може керувати цей посадовець. Воно записано на його тещу чи на його там знайому, родича, але фактично посадовець користується цим майном щодня, а теща є лише фіктивним власником», – розповів експерт.

Також раніше «Схеми» з’ясували, що родина Кириленка у період 2020-2023 років придбала нерухомість й автомобілі загальною вартістю понад 70 мільйонів гривень. Це майно, здебільшого оформлене на родичів дружини Кириленка (батьків-пенсіонерів та бабусю), родина придбала у період, коли він очолював Донецьку обласну адміністрацію і впритул до його переведення у Київ на посаду голови АМКУ у 2023 році. При цьому, ніхто з родичів не має бізнесу, а офіційних доходів родини не вистачило би, щоб придбати все це коштовне майно. У коментарі «Схемам» Кириленко заявив, що джерело статків – це стартовий капітал родини, який був сформований у 90-ті роки, коли бабуся його майбутньої дружини вигідно продала акції заводу «Стирол» у Горлівці, отримані нею як працівницею заводу. Знайти офіційне підтвердження цим операціям не вдалося. Родичі Кириленка також не змогли надати документальні підтвердження цій версії походження статків сім’ї, заявляючи, що «все залишилось в окупованій Горлівці».

Верховна Рада призначила Павла Кириленка очільником Антимонопольного комітету у вересні 2023 року. Як пояснював в інтерв’ю сам Кириленко, ця пропозиція надійшла від президента Володимира Зеленського.

З 2019-го до осені 2023-го року Кириленко, згідно з указом президента, очолював Донецький регіон. Розпочав кар’єру як прокурор – спочатку в Донецькій області, згодом в Генеральній прокуратурі в Києві, а пізніше працював військовим прокурором на Закарпатті – очолював військову прокуратуру Ужгородського гарнізону.

Новини

27 Липня 2024

Фіцо каже, що запропонував Шмигалю «технічні рішення» для транзиту російської нафти

Нетаньягу зустрівся з Трампом у Флориді на п’ятий день візиту до США

Єллен заявила, що G7 може укласти угоду про надання Україні кредиту на 50 млрд доларів до жовтня

Боррель попросив Китай використати свій вплив на Росію, щоб сприяти припиненню війни

26 Липня 2024

Зеленський анонсував «більше інформації» щодо розслідування вбивства Фаріон завтра

Очільник Пентагону про російські й китайські військові літаки біля Аляски: «це не стало несподіванкою»

25 Липня 2024

Делегація України відмовилася від участі в засіданні Радбезу ООН під головуванням Росії – коментар

У НАТО відреагували на падіння уламків російського дрона у Румунії

Кулеба закликав владу Гонконгу закрити для Росії шляхи обходу санкцій – МЗС

«Вірні Москві, а не Богу» – капелан Сергієв у Конгресі США про релігійну політику РФ на окупованих територіях

Міністри фінансів G7 обговорять план кредитування України та продовження заморожування російських активів

на тлі виступу Нетаньягу біля Капітолію зібралися протестувальники

24 Липня 2024

Чехія запустить другий проєкт із закупівлі боєприпасів для України

Всі новини ⇢