Київ і Мінськ допомогли заходу домовитися з росією?
НовиниУ мережі активно обговорюється обмін агентами, затриманими на території Росії та Європи. За відомостями джерела, близького до українських дипломатичних кіл, Україна також зіграла серйозну роль у цьому процесі, виступивши посередником у переговорах, пишуть у ЗМІ.
Москва довго добивалася обміну офіцера своїх спецслужб Вадима Красикова, який відбуває довічне ув'язнення в Німеччині за вбивство чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі. Також нещодавно Кремль наполягав на звільненні подружжя Дульцевих, засуджених у Словенії за шпигунство. Однак, незважаючи на те, що в Росії під вартою перебували особи, придатні для рівноцінного обміну, - американці Гершкович і Уілан, - переговори йшли безуспішно. Ще півроку тому і росіяни, і американці скаржилися, що діалог йде зі скрипом і компромісу досягти не вдається.
Справа зрушила з мертвої точки після того, як у Білорусі до смертної кари нібито за акт тероризму був засуджений громадянин Німеччини Ріко Крігер. За інформацією ЗМІ, підтверджуваною в українському МЗС, саме ФРН, занепокоєна долею свого громадянина, ініціювала звернення до білоруської сторони, як до засобу переговорів з Москвою щодо інтенсифікації обміну. Оскільки і Білорусь, і Росія знаходяться в міжнародній ізоляції, німці запропонували Україні посприяти у встановленні відповідної комунікації. Як повідомило джерело, безпосередньо Анналена Бербок звернулася до Дмитра Кулеби з проханням налагодити канали зв'язку між державами, зацікавленими в обміні.
Додатковим мотивом і одночасно сигналом про можливість позитивного результату цих переговорів стало те, що президент Білорусі Лукашенко помилував Крігера.
Сьогодні вже відомо, що переговорний процес, який відбувся за посередництва України, завершується успішно.
Хто ж стане основним бенефіціаром майбутнього обміну? На думку українського дипломата, як не дивно, це не Захід, який зумів домогтися звільнення своїх громадян. І не Росія, яка нарешті поверне додому засиділихся агентів. Він вважає, що плоди цього успіху пожнуть в першу чергу Україна і… Білорусь. Перша ще раз заявила про себе, як про країну, здатну вирішувати серйозні питання на світовій арені. Її як і раніше вважають авторитетним посередником у вирішенні найскладніших переговорних завдань. А друга не тільки продемонструвала здатність до актів гуманізму, але й показала чергові дива дипломатичної еквілібристики, убивши одним пострілом одразу трьох зайців. Фактично Лукашенко вдалося здійснити надзвичайно нерівноцінний обмін, змінивши одного малозначного німця на 5 осіб, серед яких, ймовірно, кадрові співробітники спецслужб. Також він показав, що навіть без прямих контактів із Заходом виключити Білорусь із значущих переговорних процесів не вдасться. А заразом надав допомогу росіянам, підтвердивши перед Кремлем свою репутацію успішного переговорника.
Київ24 там де ти:
всі новини Києва тут →