МКС незабаром може відкрити справи проти Росії через війну в Україні – медіа

Новини
МКС незабаром може відкрити справи проти Росії через війну в Україні – медіа

Міжнародний кримінальний суд МКС, що базується в Гаазі, найближчим часом відкриє дві кримінальні справи за звинуваченнями у воєнних злочинах у зв’язку з вторгненням Росії в Україну, а також видасть ордери на арешт кількох осіб, які, ймовірно, причетні до цих злочинів. Такі повідомлення оприлюднили агентство та видання New York Times з посиланням на анонімних посадовців.

Офіційно про це рішення наразі не оголошено.

Якщо справи дійсно будуть відкриті, це буде перший випадок, коли МКС – через понад рік після початку повномасштабної війни – прийме до провадження справи про ймовірні злочини російських військових в Україні.

Як повідомляє New York Times, звинувачення будуть висунуті за двома пунктами – про цілеспрямовану руйнацію цивільної інфраструктури України та про переміщення дітей з території України до Росії, яке Київ вважає насильницьким, вбачаючи у ньому ознаки геноциду.

Читайте також: Клименко повідомив про понад 66 тисяч проваджень через злочини військових РФ

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан нещодавно відвідав Україну для вивчення обставин російських ракетних ударів та атак дронів на об’єкти енергетики та інфраструктури. Як повідомляє Reuters, жертвами обстрілів стали сотні цивільних, а від пошкодження мереж енерго- та водопостачання постраждали мільйони жителів України.

Росія заявляє про легітимність ударів, які мають послабити супротивника. Але влада України називає ці удари засобом залякування мирного населення.

Женевські конвенції та додаткові протоколи до них зобов’язують воюючі сторони розрізняти цивільні об’єкти та військові цілі. Міжнародне право забороняє напади на цивільні об’єкти.

Підставою для ще одного звинувачення, ймовірно, стануть повідомлення про те, що Росія вивозила дітей та підлітків з окупованих районів України до російських так званих таборів перевиховання. Йдеться про дитячі табори, в яких українським дітям, крім іншого, розповідають російську версію подій в Україні намагаються прищепити російську ідентичність.

Відомі й випадки усиновлення українських дітей громадянами Росії: зокрема, про всиновлення 15-річного підлітка з Маріуполя заявила Володимиру Путіну та російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова.

Читайте також: Крім зернової угоди, Зеленський обговорює з Ґутеррішем викрадення Росією дітей з України

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch у понеділок опублікувала доповідь про становище українських дітей, які залишилися без опіки батьків. На думку правозахисників, діти з українських дитячих будинків зазнають серйозних психологічних травм у результаті війни. Багато хто має батьків, але позбавлений можливості бачитися з ними. Частина дітей зазнала насильницького вивезення до Росії або перебуває під загрозою такого вивезення.

Залишається незрозумілим, кому саме суд планує висунути звинувачення в кожній справі. Деякі джерела New York Times заявили про можливість висунення звинувачень президенту Росії Путіну. Видання зазначає, що сама перспектива судового процесу залишається невисокою – МКС не може розглядати справи заочно, а Росія не визнає юрисдикцію суду та в принципі не видає своїх громадян за кордон.

До юрисдикції Міжнародного кримінального суду входить розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та акти геноциду на території України, яка б із воюючих сторін їх не скоювала. Україна та низка країн обговорюють і можливість створення інших механізмів для притягнення російських офіційних осіб та військовослужбовців до відповідальності.

Новини

29 Травня 2024

Зеленський прибув до Португалії

Шмигаль прибув до Праги на зустріч із лідерами кількох країн-партнерів щодо військової допомоги

Посол США в НАТО анонсувала «нову мову» на саміті у Вашингтоні щодо членства України в Альянсі

Україна і Португалія уклали безпекову угоду, яка передбачає виділення Києву 126 млн євро цього року

«бомбив би Москву», якби Росія вторглася в Україну за його каденції

Німеччина та Чехія пропонують ЄС обговорити відмову від палива з РФ

Банк Raiffeisen заборонить вихідні перекази з Росії в доларах

Україна вже використала Storm Shadow для ударів по території РФ – радник Мінстратегпрому

Польща не обмежує Україну щодо застосування своєї зброї – заступник міністра оборони

Макрон вважає, що Україні варто дозволити бити по військових цілях у Росії

Боррель вважає удари ЗСУ по Росії законними, якщо вони «пропорційні»

На Саміті миру розглянуть три пункти української формули миру – Зеленський

плануємо до кінця року надіслати до України 500 тисяч снарядів

Всі новини ⇢