Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час прес-конференції заявив, що західні лідери не надавали обіцянки Україні про членство в НАТО в разі укладення мирної угоди з росією. Він наголосив, що важливо забезпечити, щоб президент росії Володимир Путін більше не намагався атакувати Україну.
Про це розповідає Київ24
«Ми повинні переконатися, що (президент РФ) Володимир Путін ніколи більше не спробує напасти на Україну, це вкрай важливо… але Україні ніколи не було обіцянки, що в рамках мирної угоди вона буде частиною НАТО», – сказав Рютте після зустрічі міністрів оборони країн Північноатлантичного альянсу.
Водночас міністр оборони США Піт Геґсет зазначив, що Сполучені Штати не вважають реалістичним результатом переговорів членство України в НАТО. Він додав, що будь-які гарантії безпеки повинні бути підкріплені боєздатними військами, як європейськими, так і неєвропейськими.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи ці заяви, підкреслив, що не вважає, що «ці двері (до НАТО – ред.) реально були відкриті». Він зазначив, що наразі Україну ніхто не запрошує в НАТО, хоча країна робить відповідні кроки для інтеграції до альянсу, включаючи внесення відповідних змін до Конституції.
«Це не значить, що НАТО сказало: включіть це в Конституцію і ви завтра будете в НАТО… Але ви повинні зрозуміти: всі ці розмови про кроки, реформи, переобладнання армії, новий рівень української армії – куди вже вище?» – підкреслив глава держави.
Зазначимо, що Україна включила положення про європейську та євроатлантичну інтеграцію до своєї Конституції. Дискусії щодо потенційного членства в НАТО тривають від 2008 року, коли на саміті в Бухаресті було зафіксовано, що Україна (разом із Грузією) одного дня стане членом альянсу.
На саміті НАТО у Вільнюсі 2023 року було вирішено, що Україні більше не потрібно отримувати План дій щодо членства (ПДЧ), а вона зможе приєднатися до альянсу на зразок Фінляндії та Швеції, коли будуть створені відповідні умови та отримано згоду союзників.