Головна Економіка Нацбанк про швидкість зростання цін на товари в лютому

Нацбанк про швидкість зростання цін на товари в лютому

Національний банк України 11 березня висвітлив інформацію про рівень інфляції за лютий 2025 року, базуючи свої висновки на даних Державної служби статистики. Згідно з оцінками регулятора, річна інфляція склала 13,4%, а у місячному вимірі ціни зросли на 0,8%.

Про це розповідає Київ24

«Динаміка споживчої інфляції була близькою до траєкторії прогнозу Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті за січень 2025 року. Водночас базова інфляція і надалі перевищувала очікування через подальше зростання витрат бізнесу, зокрема на оплату праці», – йдеться в повідомленні.

Особливу увагу привернуло подорожчання сирих продуктів, яке прискорилося до 13%. За словами аналітиків, «швидше дорожчали фрукти, деякі продукти тваринництва, борошно й крупи під впливом триваючих ефектів низьких минулорічних врожаїв. Ціни на свинину, курятину і цукор наближалися до цін країн ‒ торговельних партнерів на тлі стійкого експорту».

Водночас подорожчання овочів «дещо сповільнилося» завдяки збільшенню пропозиції через імпорт, новий тепличний врожай та зменшення попиту на окремі види продукції.

Подорожчання оброблених продовольчих товарів в останньому місяці прискорилося до 16,7% в річному обчисленні. Регулятор пояснює таку динаміку зростання цін подорожчанням продовольчої сировини та збільшенням витрат підприємств на енергоресурси, оплату праці і логістику.

«У результаті високими темпами дорожчали хліб і окремі хлібопродукти, олія, м’ясо та молокопродукти. Через зростання цін на світових ринках дорожчали окремі імпортні товари, зокрема сири, чай, кава й шоколад», – зазначає НБУ.

Ціни на непродовольчі товари зросли з незначним темпом до 4,4% рік до року, а ціни на одяг та взуття «залишалися нижчими, ніж торік». Також незначно – до 14,3% рік до року – пришвидшилося зростання вартості послуг; серед них подорожчали послуги охорони здоров’я, транспорту, зв’язку, відпочинку та культурних заходів. Обслуговування в сферах особистого догляду, страхування та фінансів дорожчало повільніше.

Вартість підакцизної продукції зросла швидше через підвищення виробничих витрат та коригування цін у зв’язку з посиленням контролю за тіньовою економікою та можливим впливом тестування Е-акцизу.

«У лютому зростання цін на пальне пришвидшилося порівняно з січнем, передусім унаслідок високих темпів збільшення вартості автогазу. Водночас профіцит пропозиції бензинів, конкуренція на ринку АЗС та оптимізація логістики імпортних постачань стримували подорожчання пального», – додає НБУ.

Нещодавно голова НБУ Андрій Пишний прогнозував, що інфляція зростатиме в найближчі місяці, але вжиті заходи регулятора мають сприяти зниженню інфляції до цільового рівня в 5%.

Нагадаємо, що у січні інфляція пришвидшилася до 12,9%. За оцінками НБУ, в лютому вона продовжила зростати, проте такі тенденції були очікуваними та відповідали прогнозу.