Польські митники пропускають у ЄС підсанкційну деревину з Білорусі за сфальшованими документами

Новини
Польські митники пропускають у ЄС підсанкційну деревину з Білорусі за сфальшованими документами

Білоруську деревину, що потрапила під санкції, ввозять на територію Євросоюзу через Польщу, використовуючи підроблені документи про те, що продукція прямує з Казахстану. У польській митниці кажуть, що не мають фізичної можливості перевіряти справжність усіх митних декларацій.

Про це йдеться у спільному розслідуванні проєкту української редакції Радіо Свобода «Схеми», Білоруського розслідувальницького центру та видання Gazeta Wyborcza.

Журналісти встановили, що після введення санкцій щодо деревини з Білорусі суттєво зріс імпорт у ЄС дерева з Казахстану. За даними Євростату, у 2022 році з Казахстану ввезли товарів із дерева на 14 мільйонів євро, а в 2023-му цей показник збільшився майже вп'ятеро – до 68 мільйонів євро.

Журналісти проаналізували один із контрактів між казахстанською фірмою Nurr-electro та польською PLRBL на поставку палісаду із сосни на суму майже мільйон євро. Контракт датований жовтнем 2022 року, поставка – початком 2023 року.

Виявилося, що підписи та відбитки печаток на документі казахстанської Nurr-electro сфальшовані, і, як зазначили двоє незалежних експертів із графічного дизайну, накладені на документи за допомогою фоторедактора.

Окрім того, юрист казахстанської компанії Nurr-electro Арман Тулієвич у коментарі журналістам зазначив, що «не було фінансових операцій за такою угодою, не те що товару» і «у нас немає такої печатки». А представник білоруської компанії-перевізника «Галлардо» зізнався, що товар із Білорусі: «ми з Казахстану не везли, ми з Білорусі везли, нам там завантажили».

Єдиний власник польської компанії-покупця PLRBL Олег Янович відмовився відповідати на запитання журналістів.

Як з’ясували журналісти за допомогою джерел на ринку, відвантаження деревини відбувалось зі складу білоруського підприємства, власником якого є згаданий Олег Янович – йдеться у розслідуванні.

У польському Міністерстві закордонних справ у відповіді на запит зазначили, що питання обходу санкцій не належить до їхньої компетенції. У Митній службі Польщі зазначили, що не мають фізичної можливості перевіряти всі митні декларації.

Із Міністерства внутрішніх справ Польщі надійшла відповідь, що за викладеними у запиті фактами розпочалася перевірка, але від подальших коментарів відомство утрималось.

Новини

14 Квітня 2024

«слід запобігти подальшій ескалації на Близькому Сході»

Для допомоги Україні у партнерів є все, потрібне тільки рішення – Зеленський

У МЗС України відреагували на атаку Ірану проти Ізраїлю

13 Квітня 2024

працюємо з Німеччиною над додатковою системою IRIS-T

Німеччина оголосила про термінову передачу Україні ще однієї системи Patriot

У Міноборони розповіли, коли законопроєкт про демобілізацію можуть внести у Раду

Подоляк назвав дві проблеми, які «додають Росії стимулу в війні»

Уряд затвердив доплату 70 тисяч гривень військовим «на нулі» – Шмигаль

У Британії розглядають можливість надання Україні прототипу лазерної зброї – Шаппс

Мінспорту й НОК закликають відсторонити спортсменів із РФ і Білорусі від Олімпіади за підтримку війни

Кримінальне покарання за обхід санкцій проти Росії: Рада ЄС ухвалила закон

Розвідка США виявила, що Китай різко збільшив продаж обладнання до Росії для її війни проти України

Кулеба заявив про «активні переговори» щодо двох батарей Patriot та однієї Samp-T

Всі новини ⇢