Попри критику правозахисників ВР ухвалила за основу законопроєкт, який обмежує доступ до судових рішень

Новини
Попри критику правозахисників ВР ухвалила за основу законопроєкт, який обмежує доступ до судових рішень

Парламент на засіданні 23 травня ухвалив у першому читанні законопроєкт №7033-д, який обмежує висвітлення кримінальних справ, пов’язаних із війною.

Ініціативу підтримали 250 народних депутатів, вказано у картці законопроєкту на сайті Верховної Ради.

У пояснювальній записці до закону зазначено, що він розроблений для запобігання розголошення окремих відомостей у текстах судових рішень.

«Для досягнення цієї мети запропоновано на законодавчому рівні відтермінувати загальний та повний доступ до окремих судових рішень, а також обмежити оприлюднення окремої інформації в судових рішеннях», – вказано у документі.

На думку ініціаторів, інформація про посаду та місце роботи особи, що підозрюється чи обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, а також обставини вчинення кримінального правопорушення, потенційно може становити загрозу національній безпеці України.

Раніше більше 30 громадських організацій закликали Верховну Раду не ухвалювати законопроєкт № 7033-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання розголошенню окремих відомостей у текстах судових рішень».

«Обмеження доступу до судових рішень відкине Україну на десятки років назад у демократичному поступі до рівня Росії та Білорусі й становитиме небезпеку для подальшої євроінтеграції», – йдеться у заяві.

Вказано, що на час дії воєнного стану та рік після його закінчення пропонується обмежити доступ до судових рішень у справах, які становлять особливий суспільний інтерес (зокрема, про злочини проти основ нацбезпеки, охорону держтаємниці, недоторканності держкордону, призову і мобілізації, а також порядку несення військової служби).

«Таке обмеження є непропорційним та не відповідає запиту суспільства. Адже журналісти, адвокати, науковці, громадські активісти не зможуть дізнатися про обставини справи та накладене судом покарання на ворогів (державних зрадників, колаборантів, посібників окупантів) та військових», – пояснюють правозахисники.

Вони зазначають, що закон надає суддям право «на власний розсуд» вилучати із судових рішень інформацію, що «може зашкодити безпеці» у справах, розглянутих у відкритому засіданні. На думку ініціаторів звернення, законопроєкт несе корупційні ризики, адже обґрунтованість рішення, яке суддя ухвалюватиме поза процесуальним порядком, неможливо перевірити.

Правозахисники кажуть, що законопроєкт уже виносили на порядок денний у березні 2023 року, але після значного суспільного розголосу, він не виносився на голосування.

Новини

20 Червня 2024

«Дані закриті» – міністр МВС про кількість чоловіків, які від лютого 2022 року намагалися втекти за кордон

У МОЗ розповіли подробиці мобілізації медиків

CША мають намір призупинити всі відкриті замовлення на Patriot через потреби України – FT

Президент Румунії відкликав свою кандидатуру на посаду генсека НАТО

Румунія вирішила передати Україні систему Patriot

Парламентська ТСК перевірить фортифікації на кордоні з Білоруссю – Цимбалюк

До комюніке Саміту миру приєдналась ще одна країна

США та союзники активно обговорюють, що запропонувати Україні на майбутньому саміті НАТО

Зеленський анонсував «рішення» для більш надійного проходження опалювального сезону 

Німеччина продовжує блокування нових санкцій ЄС проти РФ – Reuters

стверджує, що все майно «купила власним коштом»

19 Червня 2024

Кім Чен Ин на зустрічі з Путіним висловив підтримку Росії у війні проти України

каже, що треба дочекатися результатів розслідування щодо Вербицького

Всі новини ⇢