«Пропозиції мають ґрунтуватися на Статуті ООН» – Київ про швейцарську підтримку ініціативи КНР щодо миру
НовиниМЗС України розкритикувало Швейцарію за участь як спостерігача в зустрічі, організованій 27 вересня Китаєм і Бразилією на полях сесії Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку. Українське зовнішньополітичне відомство наголосило, що будь-які пропозиції щодо мирного врегулювання війни, яку Росія веде проти України, «мають ґрунтуватися на Статуті ООН та включати повагу до суверенітету та територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів».
У заяві МЗС також ідеться, що мирні ініціативи, подібні до китайсько-бразильської, «лише створюють ілюзію діалогу, в той час як агресор продовжує свої злочинні дії». Єдиним шляхом до «справедливого миру» офіційний Київ називає «формулу миру», запропоновану президентом України Володимиром Зеленським – вона передбачає виведення російських військ з усієї міжнародно визнаної території України. Москва раніше цю вимогу категорично відкинула.
На зустрічі у Нью-Йорку учасники оголосили про створення ініціативи «Друзі миру» за участю нейтральних країн на підтримку висунутої раніше ініціативи Китаю та Бразилії щодо принципів мирного врегулювання російсько-української війни.
Швейцарія, яка не входить до військових союзів, проте приєдналася до санкцій, запроваджених ЄС проти Росії у зв’язку з її вторгненням в Україну, у червні організувала перший Саміт миру за участю десятків держав. Їхні представники обговорили українську «формулу миру». Росія на форум запрошена не була, а Китай та кілька інших впливових країн так званого «глобального півдня» не стали брати в ній участь.
Як пише DW, 27 вересня офіційний представник МЗС Швейцарії Ніколя Бідо заявив, що його країна схвалює мирну ініціативу щодо України, запропоновану Китаєм та Бразилією, оскільки вона закликає до встановлення режиму припинення вогню та спрямована на пошук політичного розв’язання конфлікту. Він наголосив, що до документа, опублікованого Китаєм та Бразилією у травні і вже тоді розкритикованого Україною, було додано відсилання до Статуту ООН. Цього було достатньо, щоб Швейцарія змінила погляд на цю ініціативу. «Ця ініціатива важлива, оскільки вона пропонує альтернативу войовничим промовам, вимовленим цього тижня в ООН як українською, так і російською стороною», – цитує представника МЗС онлайн-видання Swissinfo.
Ініціатива Китаю та Бразилії передбачає заморожування конфлікту на нинішній лінії фронту, припинення вогню та початок мирних переговорів.
Москва утримувалася від прямої критики ініціативи Бразилії та Китаю, які входять разом із Росією до групи БРІКС. Однак РФ не висловлювала і згоди з такою ініціативою. Російський президент Володимир Путін прямо висував інші умови для початку мирних переговорів – він вимагав виведення українських військ із чотирьох областей України, а також формальної відмови Києва від вступу до НАТО.
Про згоду долучитися до платформи «Друзі миру» в ООН заявили такі країни, як Саудівська Аравія, Єгипет, Мексика, Казахстан, Туреччина, Алжир, Болівія. Багато хто з них має дружні відносини з Москвою і не виступав із засудженням вторгнення в Україну. Як спостерігачі в засіданні 27 вересня взяли участь Швейцарія, Угорщина та Франція. Позиція Угорщини близька до позиції Китаю та Бразилії, натомість Франція активно виступає на підтримку України. Держсекретар США Джо Байден непрямо розкритикував ініціативу, сказавши, що дії Пекіна мають відповідати його словам, чого поки що не відбувається.
Китай, Бразилія та ще 10 країн за підсумками зустрічі також застерегли від застосування ядерної зброї під час конфлікту. Оскільки Україна не має такої зброї, заклик очевидно звернений до Росії. Документ ухвалений на тлі недавніх заяв президента Володимира Путіна про зміну ядерної доктрини Росії.
Київ24 там де ти:
всі новини Києва тут →