Російська федерація офіційно заявила про неможливість передачі Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) чи контролю над нею Україні або будь-якій іншій країні. У заяві Міністерства закордонних справ рф, розміщеній на офіційному сайті, підкреслюється, що повернення станції до російської атомної галузі вже є актом, який вважається завершеним.
Про це розповідає Київ24
«Повернення станції в російську атомну галузь – факт, який давно відбувся, який міжнародному співтовариству залишається лише визнати. Передача самої ЗАЕС або контролю над нею Україні або будь-якій іншій країні неможливі», – йдеться у заяві МЗС РФ.
Мoscow також вважає неприпустимою спільну експлуатацію ЗАЕС із будь-якою державою. У своїй заяві Міністерство зазначає, що це може поставити під загрозу ядерну безпеку, а також ускладнити питання цивільної відповідальності за можливі ядерні збитки.
«Неможливо належним чином забезпечити ядерну та фізичну ядерну безпеку, врегулювати питання цивільної відповідальності за ядерні збитки. Важливий аспект полягає в тому, що тісна співпраця розвідок країн НАТО з Україною, що володіють значним диверсійним потенціалом, унеможливлює навіть тимчасовий допуск представників цих держав на ЗАЕС», – йдеться в заяві.
Нещодавно Вашингтон повідомив, що президент США Дональд Трамп обговорив питання атомних електростанцій України під час розмови з українським президентом Володимиром Зеленським. Трамп зазначив, що Сполучені Штати можуть бути корисними у управлінні цими станціями завдяки своєму досвіду в електроенергетичній галузі.
«Він сказав, що Сполучені Штати можуть бути дуже корисними в управлінні цими станціями завдяки своєму досвіду в галузі електроенергетики та комунальних послуг. Американська власність на ці станції була б найкращим захистом для цієї інфраструктури та підтримкою української енергетичної інфраструктури», – зазначається в заяві.
Запорізька АЕС є найбільшою атомною електростанцією в Європі і була окупована російськими військами на початку березня 2022 року. Територія станції піддається періодичним обстрілам, під час яких Україна і росія звинувачують одна одну. Українська сторона неодноразово заявляла, що ЗАЕС опиняється на межі блекауту через російські обстріли, що призводять до пошкодження ліній живлення. Також Київ повідомляв, що російська армія використовує ЗАЕС для зберігання військової техніки та дислокації своїх військовослужбовців.