Вашингтон пом’якшив свої вимоги до України щодо повернення допомоги за три роки повномасштабної війни з росією. Після переговорів, що відбулися минулого тижня у столиці США, адміністрація президента Дональда Трампа знизила свою оцінку допомоги з 300 мільярдів до приблизно 100 мільярдів доларів, що наближає цю суму до власних оцінок України — понад 90 мільярдів доларів.
Про це розповідає Київ24
Умови та суперечки щодо майбутніх угод
Згідно з інформацією джерел, адміністрація США наполягає на укладенні угоди, що передбачає розподіл прибутків від майбутніх українських інвестиційних проектів, зокрема у нафтогазовій галузі та інфраструктурі. Вашингтон розглядає цю угоду як компенсацію за допомогу у вигляді зброї та інших ресурсів, наданих раніше за адміністрації Джо Байдена. «Угода про партнерство надасть США право першої вимоги щодо прибутків, переведених у спеціальний інвестиційний фонд, який контролюватиметься Вашингтоном», — йдеться у повідомленнях.
Водночас, Київ наполягає на кращих умовах і відмовляється визнавати цю допомогу борговими зобов’язаннями. Уряд України наразі утримується від коментарів щодо підписання майбутньої угоди, а у США офіційних заяв з цього приводу поки не було.
Загрози та перспективи угоди
Напередодні, 30 березня, Дональд Трамп попередив, що український президент Володимир Зеленський нібито намагається вийти з угоди щодо корисних копалин та наголосив, що у разі таких спроб на Зеленського чекатимуть«великі проблеми». За даними агентства Bloomberg, Україна запропонує внести зміни до проєкту угоди, зокрема — збільшити інвестиції США.
24 березня Трамп заявив, що незабаром має відбутися підписання угоди з Україною щодо природних ресурсів. Зеленський підтвердив, що США готують новий проєкт угоди, яка, за його словами, являє собою «одразу велику угоду». Газета Financial Times та Bloomberg повідомили, що США наполягають на укладанні нового договору, що охоплюватиме всі природні ресурси країни — нафту, газ та енергетичну інфраструктуру.
“У цій угоді США не пропонують Києву жодних гарантій безпеки, що також було й у попередній версії.”
Угода про розробку критичних мінеральних ресурсів України, запланована на березень, наразі залишається невідповідною через суперечку між Трампом і Зеленським, що виникла ще в лютому у Білому домі.