Міністерка економіки України Юлія Свириденко провела у Вашингтоні зустріч із міністром фінансів США Скоттом Бессентом. Перемовини були присвячені старту перших проєктів Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови й питанням захисту інвесторів.
Про це розповідає Київ24
Перші проєкти та напрями співпраці
За словами Свириденко, наразі йде активна робота над проєктами у сферах видобутку графіту, літію та титану. Вона підкреслила, що саме такі напрями співробітництва можуть принести обом країнам відчутну вигоду. Свириденко також повідомила, що вже наприкінці липня заплановано перше засідання керівної ради фонду, що дозволить розпочати його операційну діяльність.
Крім того, українська сторона запропонувала розширити інвестиційний мандат фонду, щоб підтримати українські компанії, зокрема в оборонній промисловості. За її словами, США позитивно поставились до цієї ініціативи та готові розглядати розширення напрямків співпраці.
Підтримка України та гарантії для інвесторів
Окремою темою стало питання розширення страхування військових ризиків для американських інвесторів. Зазначалося, що американські компанії готові вкладати кошти, однак вимагають додаткових гарантій безпеки.
«Маємо конкретику. Зараз опрацьовуємо проєкти у сфері графіту, літію, титану. Саме в таких проєктах партнерство з США може бути взаємовигідним», – каже вона.
Скотт Бессент підкреслив, що він та Свириденко поділяють ентузіазм щодо запуску роботи фонду. Міністр фінансів США підтвердив підтримку суверенітету України та прагнення до забезпечення стабільного й тривалого миру. Він також наголосив, що жодна особа чи компанія, яка фінансувала або постачала російську військову машину, не повинна отримати вигоду від відбудови України.
Офіційна делегація України, яку очолює Юлія Свириденко, прибула до Вашингтона для проведення низки зустрічей із представниками обох політичних партій США. До складу делегації входить також голова Офісу президента Андрій Єрмак.
Угода про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови набрала чинності у травні після обміну дипломатичними нотами між країнами. 30 квітня Україна та США підписали угоду про економічне партнерство та заснування фонду.
Як зазначила Юлія Свириденко, документ гарантує, що повна власність і контроль над фондом залишаються за Україною, фонд створюється на паритетних засадах (50/50), Україна не має боргових зобов’язань перед США, а надходження до фонду формуватимуться виключно з нових ліцензій. Угода також не стане перешкодою для вступу України до Європейського Союзу.