У МЗС відреагували на рішення уряду Малі розірвати дипвідносини з Україною
НовиниУкраїнське Міністерство закордонних справ назвало прикрим і поспішним рішення влади Малі розірвати дипломатичні відносини з Україною і заявило, що Київ залишає за собою право вжити всіх необхідних заходів політико-дипломатичного реагування у відповідь на ці «недружні дії».
«Рішення Перехідного уряду Республіки Малі розірвати дипломатичні відносини з Україною є недалекоглядним і поспішним, враховуючи, що Україна як жертва неспровокованої повномасштабної збройної агресії з боку РФ усіляко намагається за підтримки світової спільноти відновити справедливість і повагу до міжнародного права, покликаного захистити усі країни світу, зокрема африканські, від посягань на їхні суверенітет, незалежність і територіальну цілісність», – йдеться в заяві відомства 5 серпня.
У МЗС наголосили, що Україна «беззастережно дотримується» норм міжнародного права, непорушності суверенітету і територіальної цілісності інших країн і «рішуче відкидає звинувачення Перехідного уряду Малі у нібито «підтримці Україною міжнародного тероризму».
«Нагадуємо, що саме Україна у ХХ столітті, будучи одним із засновників Організації Об’єднаних Націй, активно підтримувала право народів Африки на незалежність і деколонізацію, зокрема й Республіки Малі. Натомість Російська Федерація, продовжуючи неспровоковану повномасштабну збройну агресію проти України, руйнує архітектуру міжнародної безпеки, порушує Цілі й Принципи Статуту ООН, які зокрема гарантують право країн Африки на вільне майбутнє», – наголосили в МЗС.
У відомстві також зазначили, що Україна відома в Африці як «важливий контрибутор» у забезпечення регіональної безпеки. «Її контингент «блакитних шоломів» зробив значний внесок у реалізацію цілої низки операцій із підтримання миру під егідою ООН, зокрема з 2019 по 2022 роки – у складі Місій ООН у Малі», – йдеться в заяві.
«Прикро, що Перехідний уряд Малі ухвалив рішення про розрив дипломатичних відносин з Україною, не провівши ретельне вивчення фактів й обставин інциденту на півночі Малі, а також не надавши жодних доказів щодо причетності України до зазначеної події. При цьому ігнорується, що підконтрольні Кремлю військові структури, зокрема «Вагнер», використовують терористичні методи і є безпосередньо причетними до численних воєнних злочинів, вбивств цивільного населення і жорстокого поводження з військовополоненими як в Україні, так і в країнах Африки», – зазначили у відомстві.
Раніше уряд Малі оголосив, що розриває дипломатичні відносини з Україною, через підтримку дій племен туарегів, які нещодавно розгромили колону малійських військових і російських найманців ПВК «Вагнер».
У комюніке уряд Малі звинуватив Україну в підтримці «тероризму в Африці, зокрема, в Малі», порушенні суверенітету країни, в «агресії щодо Малі», «порушенні міжнародного права, включаючи Статут ООН».
Влада Малі вказує на те, що представник ГУР Андрій Юсов «визнав причетність» Києва до знищення наприкінці липня повстанцями загону «вагнерівців».
Міністерство закордонних справ Сенегалу також викликало посла України Юрія Пивоварова через допис на сторінці посольства у фейсбуці, в якому український дипломат нібито виказав підтримку туарегам у Малі.
Представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов в ефірі телемарафону 29 липня заявив, що повстанці у Малі отримали необхідну інформацію, яка допомогла їм провести операцію проти найманців ПВК «Вагнер».
Журналісти англомовного українського видання Kyiv Post отримали унікальне фото, на якому туареги позували з українським прапором, ймовірно, після рейду проти вагнерівців. У коментарі Радіо Свобода представник української розвідки Андрій Юсов сказав, що прапор не свідчить про втручання України.
Наприкінці липня повстанський рух під назвою «Постійні стратегічні рамки для миру, безпеки і розвитку», що діє на півночі Малі, заявив про знищення десятків урядових солдатів і найманців російської групи «Вагнер» поблизу кордону з Алжиром.
Міністерство оборони Малі підтвердило сутичку на півночі країни, заявивши про двох вбитих військовослужбовців і 10 поранених. Також відомство заявило, що вбито не менше від 20 нападників із боку повстанців.
З 2012 року ситуація в Малі нестабільна через активність радикальних сепаратистських угруповань. 2022 року внаслідок військового перевороту до влади в країні прийшла хунта на чолі з полковником Ассімі Гоїтою. Хунта підтримує дружні стосунки із Росією. Її влада підтримується у тому числі завдяки участі озброєних структур, пов’язаних із російською ПВК «Вагнер».
Найманці «Вагнер», які після заколоту червня 2023 року й подальшої загибелі засновника компанії Євгена Пригожина не уклали контракт із російською армією, здебільшого вирушили до Африки, де ПВК брала участь у бойових діях ще до початку російського масштабного вторгнення в Україну. Офіційні російські медіа діяльність «Вагнера» в Африці практично не висвітлюють.
Київ24 там де ти:
всі новини Києва тут →