У Вашингтоні очікується підписання важливої угоди між Україною і США, що має суттєве значення для економічного відновлення нашої країни. За словами Томаша Копечного, уповноваженого чеського уряду з питань відновлення України, ця угода може стати ключовим механізмом для залучення фінансів й інвестицій у час війни та руйнувань.
Про це розповідає Київ24
«Нас вразив різкий та емоційний спосіб обміну думками під час переговорів, але саму угоду я вважаю розумною, справедливою і, що найголовніше, вкрай необхідною для України. Вона спрямована на залучення американських підприємств, бізнесу й уряду США до відновлення України через конкретні фінансові та інвестиційні механізми», — зазначив Копечний.
Згідно з угодою, буде створено спеціальний фонд, який надалі генеруватиме значні ресурси для відновлення країни. За словами Копечного, цей фонд може перевищити фінансування, яке Україна отримала від Європейського союзу, що становить близько восьми мільярдів євро: «Фонд, який буде створений, може значно перевищити фінансування від ЄС, яке наразі становить близько восьми мільярдів євро. Це американська відповідь на європейські та світові ініціативи щодо відбудови України».
При цьому Копечний зазначив, що роль європейських країн у цьому процесі залишається відкритим питанням. Хоча Європа має механізм Ukraine Facility, їхні фінансові зобов’язання, за його словами, не можуть зрівнятися з очікуваними американськими інвестиціями: «Європейці стоять осторонь цієї двосторонньої угоди, але вони можуть діяти аналогічно, якщо зможуть згенерувати достатньо фінансів».
Томаш Копечний також визнав, що українське суспільство має певні побоювання щодо наслідків угоди: «Я б не відкидав ці побоювання одразу, але терпляче пояснював деталі угоди. Вона критично важлива для України, адже поки що немає інших джерел фінансування відновлення країни. Без цієї угоди відбудова буде набагато повільнішою і складнішою».
Президент США Дональд Трамп підтвердив, що президент України Володимир Зеленський ймовірно відвідає Сполучені Штати для підписання угоди щодо корисних копалин. Додатково, 26 лютого уряд України планує розглянути текст угоди, яка безпосередньо пов’язана з гарантіями безпеки для України. Трамп також повідомив, що США відмовилися від вимог щодо права на 500 мільярдів доларів потенційного доходу від видобутку цих ресурсів.
Напередодні, Трамп висловив бажання домовитися про угоду, яка забезпечить доступ США до рідкісноземельних мінералів, необхідних для електроніки: «Узгоджено майже всі ключові деталі. Ми маємо намір завершити їх якнайшвидше, щоб приступити до підписання документа».
Водночас, російський лідер Володимир Путін заявив про готовність росії запропонувати співпрацю державним і приватним структурам США у сфері рідкісноземельних металів.