Україна уклала безпекові угоди з Ісландією і Норвегією

Новини
Україна уклала безпекові угоди з Ісландією і Норвегією

Україна уклала безпекові угоди з Ісландією та Норвегією, йдеться в повідомленні пресслужби Офісу президента 31 травня.

Зокрема, президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Ісландії Б’ярні Бенедіктссон у Стокгольмі підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку.

За угодою, текст якої опублікований на сайті Офісу президента, Ісландія зобов’язалася надавати «всебічну та довгострокову економічну, гуманітарну й оборонну підтримку Україні», а також сприяти її майбутньому членству в ЄС і НАТО.

Протягом 2024–2028 років Ісландія щороку виділятиме щонайменше Україні 4 млрд ісландських крон (майже 30 млн доларів). Підтримка України триватиме впродовж усього терміну дії угоди.

Ісландія також готова фінансувати, закуповувати та постачати оборонні матеріали й спорядження. Крім того, Ісландія буде співпрацювати з Україною для розвитку її оборонної промисловості.

«Унікальність» угоди полягає в тому, що Ісландія зобов’язується продовжувати транспортувати в Україну військові вантажі й обладнання від союзників по НАТО зафрахтованими вантажними літаками, кажуть в Офісі президента.

Крім того, Ісландія приділятиме «особливу увагу» підтримці й спорядженню українських жінок у ЗСУ.

Окремі розділи угоди стосуються підтримки української формули миру, санкцій проти РФ, відшкодування збитків та притягнення агресора до відповідальності, наголосили в пресслужбі Офісу.

Також ідеться про зміцнення соціальної та цивільної інфраструктури, зокрема у сфері освіти й енергетичної безпеки.

Ісландія зобов’язується посилити дипломатичне представництво в Києві для поглиблення співпраці з урядовими установами, парламентом, громадянським суспільством і приватним сектором в Україні.

Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере у Стокгольмі також підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку.

«Цього року Норвегія надасть Україні щонайменше 13,5 млрд норвезьких крон (близько 1,2 млрд євро) військової допомоги. Загалом у довгострокову Програму Нансена з підтримки України Норвегія заклала майже 6,4 млрд євро на 2023–2027 роки. Норвезька підтримка України триватиме впродовж усього терміну дії угоди», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що згідно з документом, разом із союзниками Норвегія допомагатиме Україні розвивати спроможності у сфері сучасних бойових літаків і «вже фіксує чітку готовність передати винищувачі F-16».

Крім того, Норвегія зробить «вагомий внесок» у розвиток морських спроможностей у Чорному й Азовському морях, продовжить надавати системи NASAMS, а також обладнання до них і навчатиме фахівців.

Також повідомляється, що Україна та Норвегія працюватимуть над поглибленням оборонно-промислового співробітництва.

Пресслужба президента України інформує, що «невійськові блоки угоди стосуються підтримки Української формули миру, санкцій, відшкодування збитків, притягнення агресора до відповідальності, а також допомоги в економічному відновленні, гуманітарному розмінуванні, захисті критичної інфраструктури та боротьбі з російською пропагандою». Окрім того, норвезькі лікарні й надалі надаватимуть допомогу українцям.

31 травня Зеленський прибув до Швеції на третій саміт Україна – Північна Європа. За словами президента, Україна підпише одразу три безпекові угоди.

Напередодні президент повідомив, що Україна підписала вже 12 безпекових угод, у яких зафіксовано понад 23 мільярди доларів військової і фінансової підтримки для країни.

На початку травня Володимир Зеленський повідомляв про підготовку семи нових двосторонніх безпекових угод, зокрема зі США, у межах декларації про підтримку України, ухваленої у Вільнюсі в липні 2023 року країнами «Групи семи».

Новини

26 Липня 2024

Зеленський анонсував «більше інформації» щодо розслідування вбивства Фаріон завтра

Очільник Пентагону про російські й китайські військові літаки біля Аляски: «це не стало несподіванкою»

25 Липня 2024

Делегація України відмовилася від участі в засіданні Радбезу ООН під головуванням Росії – коментар

У НАТО відреагували на падіння уламків російського дрона у Румунії

Кулеба закликав владу Гонконгу закрити для Росії шляхи обходу санкцій – МЗС

«Вірні Москві, а не Богу» – капелан Сергієв у Конгресі США про релігійну політику РФ на окупованих територіях

Міністри фінансів G7 обговорять план кредитування України та продовження заморожування російських активів

на тлі виступу Нетаньягу біля Капітолію зібралися протестувальники

24 Липня 2024

Чехія запустить другий проєкт із закупівлі боєприпасів для України

Кличко заявив, що прокуратура «маніпулює заявами» щодо причин аварії у київському метро

Стефанчук заперечив, що Верховна Рада пішла на канікули 

Посли ЄС схвалили виділення Україні 4,2 мільярда євро у рамках Ukraine Facility

«Умови та час ще не назріли» – глава МЗС Китаю про переговори між Україною та РФ

Всі новини ⇢