Цього тижня Україна відзначає 30-річчя підписання Будапештського меморандуму, який мав гарантувати безпеку та територіальну цілісність держави в обмін на відмову від ядерної зброї. Проте, за словами Міністерства закордонних справ України, цей документ не зміг запобігти агресії росії у 2014 році, яка в 2022 році переросла у повномасштабне вторгнення.
Про це розповідає Київ24
Міністерство наголошує на тому, що меморандум, підписаний у 1994 році, не зміг забезпечити Україну необхідними гарантіями та мав стати уроком для всіх, хто прагне створити ефективну архітектуру глобальної безпеки. У своїй заяві Міністерство підкреслює, що «ненадання Україні в 1990-х роках реальних, дієвих гарантій безпеки стало стратегічною помилкою, якою скористалася Москва».
Значення Будапештського меморандуму
Документ, підписаний представниками США, Великої Британії та російської федерації, мав стати ключовим етапом у процесі ядерного роззброєння. Проте, через порушення його умов росією, довіра до концепції ядерного роззброєння була підірвана. Як зазначено в заяві МЗС, «порушення росією Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент».
Українське зовнішньополітичне відомство закликає США, Велику Британію, Францію, Китай та інші держави-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки. «Україна має отримати чіткі, юридично зобов’язуючі гарантії безпеки», – наголошують у МЗС.
Членство в НАТО як гарантія безпеки
Міністерство закордонних справ України переконане, що повноправне членство України в НАТО є єдиною реальною гарантією безпеки для країни та стримуючим фактором агресії росії. «Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО», – зазначається у заяві.
Запрошення України до НАТО розглядається як важливий крок для протидії російському шантажу та забезпечення стабільності в євроатлантичному просторі. За відзначення 30-річчя підписання Будапештського меморандуму, Україна бачить нагоду для дієвих дій у напрямку приєднання до Вашингтонського договору.