Верховна Рада України ухвалила законопроєкти №13305 та №13306, які передбачають митні та податкові пільги для виробників безпілотних літальних апаратів з оптоволоконним керуванням. Відповідне рішення підтримали 4 червня, що підтвердили народні депутати.
Про це розповідає Київ24
Сутність ухвалених законопроєктів
Законопроєкт №13306 передбачає звільнення від сплати податку на додану вартість при ввезенні на митну територію України оптичних волокон, волоконно-оптичних джгутів та інших волоконно-оптичних кабелів, що використовуються для забезпечення безпеки і оборони у період воєнного стану. Законопроєкт №13305, у свою чергу, звільняє ці ж товари від ввізного мита.
«Дані законодавчі ініціативи передбачають звільнення від оподаткування митними платежами оптоволокна для виробництва дронів», – прокоментував народний депутат від «Слуги народу», голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
За словами парламентарів, мета ухвалених рішень – створити сприятливі умови для розвитку українського виробництва безпілотних систем із використанням сучасних оптичних технологій.
Значення для оборонної сфери
Потреба у таких законодавчих змінах зросла на тлі зростання загроз з боку росії. Наприкінці 2024 року начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Буданов наголошував, що застосування військами рф оптоволоконних FPV-дронів стало серйозною проблемою, яку необхідно вирішувати найближчим часом.
У січні 2025 року Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський також звернув увагу на те, що російські сили наростили використання ударних безпілотників з оптоволоконним каналом керування. Це створює додаткові ризики для української військової техніки під час її переміщення. Водночас він відзначив, що українські війська вже почали впроваджувати FPV-дрони з оптоволокном у власних підрозділах.
У квітні 2025 року президент Володимир Зеленський наголосив на необхідності постійного та стабільного нарощування виробництва і постачання до війська всіх складових безпілотного компонента. Окремо він підкреслив важливість розробки дронів на оптоволокні, зазначивши, що вже 11 українських підприємств освоїли виробництво безпілотників із оптоволоконною системою керування.