Головна Політика ЄС анонсував 18-й пакет санкцій проти росії: нові обмеження для енергетики та банків

ЄС анонсував 18-й пакет санкцій проти росії: нові обмеження для енергетики та банків

Європейська комісія 10 червня представила вже вісімнадцятий пакет санкцій проти російської федерації, спрямований на подальше посилення тиску на енергетичний та фінансовий сектори держави-агресора.

Про це розповідає Київ24

Ключові санкції проти енергетики та фінансів

Новий пакет обмежень містить низку принципових нововведень. Зокрема, Єврокомісія пропонує повністю заборонити транзакції, пов’язані з газопроводами «Північний потік-1» та «Північний потік-2». Це унеможливить для операторів країн ЄС будь-яку пряму чи опосередковану участь у фінансових операціях щодо цих об’єктів.

Ще одним важливим кроком є пропозиція знизити цінову стелю на російську нафту — з 60 до 45 доларів США за барель. Як наголосила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, експорт нафти досі забезпечує близько третини надходжень до бюджету росії, тому необхідно обмежити це джерело доходів.

«Пропонуємо запровадити заборону на транзакції для «Північного потоку-1» та «Північного потоку-2». Це означає, що жоден оператор ЄС не зможе прямо чи опосередковано брати участь у будь-яких транзакціях щодо трубопроводів «Північний потік». Повернення до минулого немає», – заявила очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Фон дер Ляєн підкреслила, що питання узгодження дій у межах G7 буде обговорюватися на найближчому саміті у Канаді. Вона також висловила обережний оптимізм стосовно досягнення єдиної позиції з партнерами зі Сполучених Штатів щодо зниження цінової межі на нафту.

Окрім цього, Європейська комісія пропонує розширити перелік суден так званого «тіньового флоту», додавши до чорного списку ще 77 суден, які використовуються для транспортування нафти в обхід санкційних обмежень. Також планується заборонити імпорт перероблених продуктів на основі сирої російської нафти.

Розширення санкцій у банківському секторі та промисловості

Пропозиції Єврокомісії передбачають розширення заборони на використання системи SWIFT до повної заборони транзакцій для ще 22 російських банків. Обмеження також стосуватимуться операторів з третіх країн, які фінансують торгівлю з росією, оминаючи чинні санкції.

Під санкції можуть потрапити й російський фонд прямих інвестицій, що ускладнить модернізацію економіки та зміцнення промислової бази держави-агресора.

ЄС планує запровадити нові експортні заборони на суму понад 2,5 мільярда євро. Вони стосуватимуться машин, металів, пластмас, хімікатів, а також товарів і технологій подвійного призначення, які можуть використовуватися для виробництва безпілотників, ракет та іншої військової техніки. Метою цього кроку є запобігти використанню європейських технологій для модернізації російського озброєння.

Окремо підкреслюється, що під санкціями можуть опинитися 22 компанії з росії та інших країн, які прямо чи опосередковано підтримують російський військово-промисловий комплекс.

Відомо, що 18-й санкційний пакет також містить пропозиції щодо обмежень для дев’яти фізичних і 33 юридичних осіб, причетних до енергетичного сектору та військової промисловості росії.

Фінальне рішення щодо запровадження санкційного пакета мають ухвалити країни-члени ЄС одноголосно. Формально затвердити перелік обмежень має Рада ЄС на рівні міністрів закордонних справ, засідання якої заплановано на 23 червня.