Законодавство України не має інструментів для примусового повернення чоловіків з-за кордону – Фріс

Новини
Законодавство України не має інструментів для примусового повернення чоловіків з-за кордону – Фріс

Наразі в України немає механізму для повернення чоловіків призовного віку від 18 до 60 років, які порушили законодавство та перетнули кордон незаконно – про це в ефірі Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок») сказав Ігор Фріс, голова підкомітету з питань діяльності органів юстиції, органів виконання покарань та пробації комітету Верховної Ради з питань правової політики.

Фріс припустив, що повернення таких чоловіків, якби воно було можливим, могло б здійснюватися з метою притягнення їх до відповідальності та мобілізації.

«Нам потрібно визначити (інструменти – ред.), я так прогнозую, з метою притягнення відповідних осіб до відповідальності, які виїхали незаконно, перетнули кордон України в спосіб, який унеможливлює їх повернення в законний спосіб», – сказав народний депутат.

Читайте також: «Складне питання». У Держдепартаменті США відповіли, чи допомагатимуть Україні повертати чоловіків із-за кордону

В той же час член комітету Ради з питань правової політики звертає увагу, що для цього потрібні зміни до національного законодавства тих країн, з яких чоловіків призовного віку хочуть повернути.

«Повернути примусово Україна не може. Примусово може депортувати тільки та країна, в якій вони перебувають. Тобто якщо Україна, я так гіпотетично придумую якусь ідею, звернеться з тою метою, що поверніть нам тих людей, які виїхали незаконно. І країна, в якій вони перебувають скаже «так»… Але це певні процедури, відповідні зміни в національне законодавство тих країн», – пояснив він.

Будь-які санкції, каже Фріс, в тому числі депортацію, буде визначати законодавство тієї країни, в якій перебувають українські чоловіки:

«Національне законодавство тієї країни, в якій перебуває (громадянин України – ред.), буде визначати питання, чи будуть вони мати претензії до таких людей, і наступні дії і санкції, в тому числі депортація буде чи не буде. Питання, що будь-яких звернень в українському законодавстві до інших держав, в яких постійно перебувають українці, з метою їх депортації в Україну або припинення надання їм тимчасового або постійного притулку, ані закон про мобілізацію, ані постанова Кабінету міністрів, не містить».

Від 23 квітня МЗС України обмежило надання консульських послуг чоловікам віком 18-60 років за кордоном, включно з оформленням заявок на отримання закордонних паспортів та їхню видачу. Як пояснили в міністерстві, це пов’язано з ухваленням Верховною Радою закону про мобілізацію, який набуде чинності 18 травня 2024 року.

Рішення у зовнішньодипломатичному відомстві назвали тимчасовим кроком, «обумовленим необхідністю вирішення питань щодо військового обліку громадян мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном». Відновити надання послуг обіцяють після набуття чинності законом, але з урахуванням його вимог.

Міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш заявив 24 квітня, що Польща готова допомогти Україні повернути чоловіків мобілізаційного віку і допомогти сусідній країні у війні проти Росії.

Новини

20 Червня 2024

У МОЗ розповіли подробиці мобілізації медиків

CША мають намір призупинити всі відкриті замовлення на Patriot через потреби України – FT

Президент Румунії відкликав свою кандидатуру на посаду генсека НАТО

Румунія вирішила передати Україні систему Patriot

Парламентська ТСК перевірить фортифікації на кордоні з Білоруссю – Цимбалюк

До комюніке Саміту миру приєдналась ще одна країна

США та союзники активно обговорюють, що запропонувати Україні на майбутньому саміті НАТО

Зеленський анонсував «рішення» для більш надійного проходження опалювального сезону 

Німеччина продовжує блокування нових санкцій ЄС проти РФ – Reuters

стверджує, що все майно «купила власним коштом»

19 Червня 2024

Кім Чен Ин на зустрічі з Путіним висловив підтримку Росії у війні проти України

каже, що треба дочекатися результатів розслідування щодо Вербицького

«слід припинити перекладати провину і сіяти розбрат»

Всі новини ⇢