«Засуджуємо хвилю тиску на видання «Тексти» – Медіарух

Новини
«Засуджуємо хвилю тиску на видання «Тексти» – Медіарух

Українські журналісти та медійні організації, об’єднані в Медіарух, відреагували на ситуацію, що склалася навколо видання «Тексти».

«Ми… шоковані і категорично засуджуємо хвилю тиску, наклепів та погроз, які отримує незалежне українське видання «Тексти» (Texty.org.ua)», – йдеться в заяві, поширеній 13 червня.

Автори заяви наголошують, що після публікації дослідження «Американські гойдалки: Від трампістів до комуністів, хто і як агітує за припинення допомоги Україні» видання «зіткнулося з величезним шквалом ненависті, погроз, закликів позбавити їх фінансування, різноманітного тиску». «І весь цей шалений тиск на українське дослідницьке медіа надходить від представників та прихильників Республіканської партії США, які мали би захищати свободу слова як засадничу складову демократії і бути взірцем для інших країн», – ідеться в заяві.

Учасники Медіаруху закликали американських законодавців (у тому числі йдеться і про осіб, згаданих у публікації)

  • припинити тиск на видання Texty.org.ua і не використовувати українське медіа для внутрішньоамериканської політичної боротьби на тлі майбутніх виборів у США;
  • показати, що ви дійсно підтримуєте принципи свободи слова і готові стати на захист незалежних медіа та відкликати рішення, які можуть обмежувати свободу висловлювання незалежної української преси;
  • провести власне розслідування і встановити, чи дійсно факти, викладені в матеріалі Texty.org.ua, доводять розповсюдження тез, співзвучних з агресивною кремлівською пропагандою в Сполучених Штатах Америки, і якщо так, то чому.

Раніше 13 червня українське видання Texty.org.ua заявило про «безпрецедентний тиск, маніпуляції, наклепи, вимоги позбавити донорського фінансування та погрози фізичною розправою» після публікації дослідження «Американські гойдалки. Від трампістів до комуністів, хто і як агітує за припинення допомоги Україні».

Журналісти зауважують, що вони оприлюднили аналіз політичного, медійного та експертного середовища в США, що впливає на схвалення рішень про подальшу підтримку України в російсько-українській війні, зокрема, оприлюднили перелік організацій та осіб, які виступають у США проти підтримки України.

«Ми проаналізували їхні аргументи, порівняли їх із поширеними російськими наративами та розвінчали ці наративи, підкріпивши свої тези аргументами й посиланнями на джерела. Також ми дослідили, як особи та організації, що потрапили до нашого дослідження, взаємодіють між собою в публічному просторі та як деякі з них взаємодіють із російськими медіа й державними інституціями. Усі оприлюднені дані щодо осіб та організацій взяті з відкритих, зокрема й офіційних, джерел», – зазначає редакція, наголошуючи, що не називає «фігурантів цього дослідження ворогами України, не оскаржує і не засуджує їхнє право на свободу висловлювання».

Після публікації цього матеріалу директор Інституту Рона Пола Деніел Макадамс оприлюднив спочатку допис у соцмережі Х, потім статтю на сайті Інституту, у якій заявив, що видання Texty.org.ua, фінансоване американським урядом, створило hate list американських громадян. У цій статті як доказ фінансування урядом США згадується, що один зі співзасновників видання проходив тренування в межах проєкту американського уряду TechCAMP – але, як зауважують журналісти, Анатолій Бондаренко у 2013, 2014 та 2015 роках був тренером з дата-журналістики в цьому проєкті.

Texty.org.ua звертають увагу, що в соцмережі Х «маніпулятивну інформацію, опубліковану на сайті Інституту Рона Пола», стали поширювати інші консервативні видання, ультраправі та ліві американські активісти, «атакуючи редакцію й авторів статті особисто та навіть висловлюючи погрози.

11 червня конгресвумен Марджорі Тейлор Ґрін назвала публікацію українських журналістів списком ворогів і заявила, що за ним стоїть президент України Володимир Зеленський.

Сенатор Джей Ді Венс і член Палати представників США Метт Ґейтц закликали державного секретаря США Ентоні Блінкена надіслати їм інформацію про українську неурядову організацію Texty.org.ua до 28 червня. Вони також звернулися до Комітету з питань асигнувань Палати представників із проханням припинити підтримку Texty.org.ua Сполученими Штатами. У вівторок комітет ухвалив таку резолюцію.

13 червня власник соцмережі Х Ілон Маск, який також був згаданий у дослідженні, закликав внести організацію Texty.org.ua до списку терористичних.

«Ми розцінюємо цю кампанію як тиск на свободу слова та вияв шовінізму щодо громадян України. Адже наші гейтери вважають, що ми не маємо права досліджувати ті потоки неправдивої інформації, які вони продукують стосовно нашої країни і нас, бо вони є громадянами США, а ми ні», – резюмують журналісти.

Радіо Свобода звернулося за коментарем до Посольства США в Україні та очікує на відповідь.

Новини

23 Липня 2024

Майже третина українців готова до територіальних поступок заради миру – КМІС

Вигода, попри принципи: Європа купує російського газу не менше, ніж Китай — Bloomberg

Рада продовжила термін дії воєнного стану і мобілізації – депутати

Зла і дурна: Трамп відзначився образливим коментарем про Камалу Гарріс

Рада має голоси для заборони УПЦ (МП) – депутат Аліксійчук

Трамп подав апеляцію на рішення у справі про шахрайство

Зеленський пропонує Раді продовжити термін дії воєнного стану і мобілізації

Безугла досі в комітеті нацбезпеки: «Слуги народу» зірвали засідання щодо її виключення — Євтушок

Зеленський запропонував продовжити дію воєнного стану та мобілізації: на який термін

У Раді зареєстрували постанову про відкликання Безуглої з комітету з питань нацбезпеки

Путін узаконює переслідування незгідних з війною і його політикою — ISW

Перші 1,4 млрд євро із заморожених активів РФ Україна отримає на початку серпня – Боррель

Росіяни вдарили по критичній інфраструктурі Сумщини: що відомо про наслідки

Всі новини ⇢