Депутатка Верховної Ради Іванна Климпуш-Цинцадзе в ефірі Радіо Свобода підкреслила, що проведення виборів в Україні одразу після припинення вогню є малореалістичним. «Розмови про те, що буде режим припинення вогню, і після того можуть бути проведені вибори, мені здаються абсолютно не співставними з реальною ситуацією. Ми знаємо, що для цього потрібно, щоб у парламенті був законопроєкт, готовий до розгляду, який регулював би повоєнні вибори», — зазначила вона.
Про це розповідає Київ24
Гарантії демократичності
Климпуш-Цинцадзе також акцентувала на необхідності гарантування демократичності та прозорості виборів, щоб вони відповідали міжнародним стандартам. Вона повідомила, що європейські партнери України усвідомлюють безпекову ситуацію і під час Мюнхенської безпекової конференції висловлювали думку, що вибори можуть відбутися лише після досягнення реального миру. «Які це мають бути повоєнні вибори, за яких умов гарантування цього режиму дотримання вогню, як організаційно, фінансово, безпеково, інформаційно забезпечити ці вибори, як забезпечити демократичність та прозорість, і відповідність базовим демократичним нормам?», — підкреслила вона.
Висловлювання міжнародних лідерів
В той же час, президент США Дональд Трамп у своїй заяві підкреслив необхідність проведення виборів в Україні, вказуючи на «об’єктивну ситуацію» з воєнним станом. «У цій ситуації, коли в Україні триває воєнний стан й лідер країни має низький рейтинг, український народ має вирішити, що давно не було виборів», — сказав він, не уточнюючи джерела своїх даних про рейтинг Зеленського.
Згідно з останніми соціологічними опитуваннями, рейтинг президента Зеленського значно перевищує озвучені Трампом показники. Так, за даними КМІС, 52% українців довіряли Зеленському на грудень 2024 року. Окрім того, виступаючи на Мюнхенській конференції, Зеленський заявив, що «готовий говорити про вибори в Україні», однак українці «абсолютно не хочуть виборів», побоюючись втрати режиму воєнного стану.
Пам’ятаючи, що Володимир Зеленський обіймає пост президента з весни 2019 року, а Верховна Рада обрана у липні 2019 року, важливо зазначити, що строки повноважень президента та парламенту складають 5 років. Проте проведення виборів під час воєнного стану, запровадженого внаслідок російської агресії, є неможливим.