Міжнародна правозахисна організація Amnesty International у своєму щорічному звіті підтверджує, що росія здійснює воєнні злочини під час агресії проти України. У документі йдеться, що зросла кількість жертв серед цивільного населення, зокрема дітей і людей похилого віку, через застосування забороненої зброї, руйнування цивільної інфраструктури та цілеспрямовані удари по мирних мешканцях.
Про це розповідає Київ24
«Зросли жертви серед цивільного населення, включно з дітьми та людьми похилого віку, оскільки російські війська застосували заборонену зброю, виводили з ладу критично важливу цивільну інфраструктуру та, згідно з наявними даними, навмисно цілили по мирних жителях. На окупованих Росією територіях тривали репресії через неросійську ідентичність, відбувалися страти, катування та інше жорстоке поводження з цивільними ув’язненими та військовополоненими».
Правозахисники повідомляють, що втрати серед цивільних у 2024 році були значно вищими, ніж торік, і часто відбувалися далеко від лінії бойових дій. Росія продовжувала обстрілювати українські міста ракетами і безпілотниками, що призводило до численних жертв.
Атаки на медичні заклади та руйнування енергетичної інфраструктури
У звіті згадується, що наприкінці 2023 — на початку 2024 року російські війська завдали серйозних пошкоджень українським об’єктам критичної інфраструктури. Зокрема, 8 липня було здійснено удар крилатою ракетою по Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» у Києві, що є очевидним воєнним злочином. Внаслідок атаки постраждали понад 100 людей, включно з дітьми, три особи загинули. Цей удар став частиною ширшої кампанії російських атак на українські міста, включаючи вбивства мирних мешканців у Києві, Дніпрі та Кривому Розі.
Згідно з даними, станом на травень 2024 року, понад 70% теплової енергетичної інфраструктури України було зруйновано або перебувало під контролем окупантів, що серйозно ускладнює забезпечення життєдіяльності населення.
Порушення прав військовополонених та репресії на окупованих територіях
У звіті наголошується на зростанні випадків позасудових страти українських військовополонених російськими військами. Відеоматеріали та повідомлення підтверджують, що щонайменше 147 українських в’язнів було страчено з 2022 року, з майже 90% із них — у 2024 році. Деякі російські політики, зокрема заступник голови Ради безпеки Дмитро Медведєв та лідер Чечні Рамзан Кадиров, відкрито закликали до страти військовополонених.
Українська влада також зафіксувала порушення прав людини, зокрема обмеження свободи слова та переслідування тих, хто відмовляється від військової служби з релігійних чи моральних мотивів. Крім того, тривають обмеження щодо прав ЛГБТ-спільноти та боротьби з гендерним насильством.
Загалом у звіті йдеться про зростання авторитарних тенденцій у світі та посилення порушень прав людини, що викликає серйозне занепокоєння у міжнародної спільноти.