Роман Костенко, народний депутат України та секретар парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, заявив, що нинішній наступ російських військ у Сумській області є зворотнім ефектом проведеної українською армією Курської операції.
Про це розповідає Київ24
Причини відступу та ризики наступу
За словами Костенка, події на фронті розвивалися не за початковим планом, і відступ українських сил з Курщини не був запланованим. Він підкреслив, що рішення про відхід визначалося ситуацією на полі бою, а не стратегічними задумами командування.
«Відбулося те, що не планувалося. Ніхто не планував, що зараз відійдуть (ЗСУ з Курщини), і противник буде просуватися. Це вирішило поле бою. Якби була можливість утримувати поле бою в напрямку Курська, ми б утримували, але, на жаль, не змогли», – наголосив депутат.
Костенко додав, що просування армії рф на Сумщині було одним із ризиків, які необхідно було враховувати при плануванні операції. За його словами, українське командування розраховувало втримати оборону, однак певні помилки призвели до втрати позицій і, як наслідок, до наступу російських військ у регіоні.
Зміна планів росії та ситуація в регіоні
Депутат повідомив, що за розвідувальними даними, росія спочатку планувала перекинути свої підрозділи з Курщини на Покровський напрямок. Однак згодом, додавши морську піхоту, командування рф несподівано вирішило розпочати наступ на Сумщині. Можливо, на це вплинули як військові, так і політичні чинники, що спонукали росію до проведення «дзеркальних» дій у новому районі бойових дій.
Президент України Володимир Зеленський наприкінці травня інформував, що поблизу Сумської області росія сконцентрувала близько 50 тисяч своїх військових. За даними голови Сумської обласної військової адміністрації Олега Григорова, станом на 26 травня російські війська контролювали вже чотири населених пункти на прикордонні: Новеньке, Басівку Юнаківської громади, а також Веселівку і Журавку Хотінської громади. Відтоді російська армія продовжує розширювати зону свого контролю в регіоні.
22 травня російський президент володимир путін заявив про створення так званої «буферної зони» вздовж кордону з Україною, що може свідчити про наміри рф закріпити свої позиції у прикордонних районах.