Україна безкомпромісно відкидає всі альтернативи, які можуть замінити її повноправне членство в НАТО. Про це заявило Міністерство закордонних справ України, відзначаючи 30-ту річницю підписання Будапештського меморандуму та на фоні міністерської зустрічі НАТО.
Про це розповідає Київ24
«Ми переконані, що єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО. Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО», – йдеться у заяві.
У МЗС підкреслюють, що запрошення України до НАТО на цей момент є ефективним засобом протистояти російському шантажу та розвіяти ілюзії Кремля щодо можливості перешкодити євроатлантичній інтеграції України.
«Це також єдиний шанс зупинити ерозію ключових принципів ядерного нерозповсюдження та відновити довіру до ядерного роззброєння», – додають у міністерстві.
Наслідки порушення Будапештського меморандуму
Українські дипломати наголошують, що порушення росією умов Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент, підірвавши довіру до концепції ядерного роззброєння.
Невиконання меморандуму призвело до різкого зростання безпекових ризиків не лише для України, але й для інших країн і регіонів, зокрема Європи, євроатлантичного простору, Центральної та Південно-Східної Азії та Близького Сходу. Сьогодні Будапештський меморандум став символом недалекоглядності у прийнятті стратегічних безпекових рішень, констатують у МЗС.
Історичний контекст
У 1994 році Україна відмовилася від ядерної зброї. Відтоді Україна разом зі США, росією і Великобританією підписали Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, відомий як Будапештський меморандум. Цей документ гарантував суверенітет та безпеку України. Проте у 2014 році росія, яка була одним із гарантів безпеки України за цим меморандумом, порушила його, розпочавши гібридну війну, а у 2022 році – повномасштабне вторгнення.