Головна Суспільство 78% українців виступають проти передачі рф неокупованих територій

78% українців виступають проти передачі рф неокупованих територій

Згідно з результатами опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології з 15 травня по 3 червня, більшість громадян України не підтримують ідею передачі під контроль рф неокупованих територій Запорізької, Херсонської та Донецької областей. 78% респондентів відкидають таку вимогу, тоді як погодитися на це готові лише 15% учасників дослідження.

Про це розповідає Київ24

Ставлення українців до територіальних поступок

Соціологи КМІС зазначають, що у новому опитуванні деталізували запитання щодо можливих територіальних поступок для досягнення миру та збереження незалежності України. Виявилося, що офіційне визнання окремих територій частиною рф категорично не підтримує 68% опитаних, а 24% допускають таку можливість – зауважуючи, що питання стосується не всіх окупованих територій.

«Отже, якщо йдеться про офіційне визнання окремих територій частиною Росії, то переважна більшість (68%) будуть проти. Готові прийняти – 24% (зазначимо, що ми говорити про «окремі території», а не всі окуповані території; залежно від територій може бути істотна диференціація). Також абсолютна більшість – 78% – відкидають передачу під контроль Росії територій, які контролюються Україною (як-от міста Херсон, Запоріжжя – ред.). Готові прийняти – лише 15%», – йдеться в дослідженні.

Дослідження також показало, що 43% українців готові до компромісу у вигляді де-факто визнання контролю рф над окремими територіями без юридичного закріплення такого статусу, але 48% категорично проти. При цьому, як підкреслюють соціологи, якщо до мирного плану будуть включені гарантії безпеки та інші важливі для майбутнього України умови, понад половина респондентів за певних обставин можуть погодитися на такий сценарій завершення війни.

Громадська думка щодо перемовин з рф

За словами авторів опитування, громадська думка залишається принциповою щодо офіційного визнання українських територій частиною рф або передачі під її контроль неокупованих територій. Водночас українці демонструють певну гнучкість, допускаючи можливість компромісів лише у формі тимчасового де-факто контролю, але без юридичного закріплення такого статусу.

Відповідаючи на загальне питання про готовність до територіальних поступок заради миру, 52% українців рішуче виступають проти, а 38% допускають часткові втрати територій. Ці показники майже не змінилися порівняно з лютим 2025 року, коли аналогічні дані становили 50% і 39% відповідно.

Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький підкреслив, що результати опитування свідчать про незмінну стійкість громадян та наявність чітких «червоних ліній» щодо територіальних питань. Українці готові до складних компромісів лише у разі реальних гарантій безпеки та за умови, що поступки не стосуватимуться офіційного визнання окупації чи передачі неокупованих територій під контроль рф.

2 червня під час перемовин у Стамбулі російська делегація висунула свої вимоги: виведення українських військ із Запорізької, Донецької, Луганської і Херсонської областей та міжнародне визнання цих регіонів, а також Криму, частиною рф. У відповідь українська сторона наполягає на невизнанні окупованих територій російськими та відкидає вимогу щодо нейтралітету, наполягаючи на безумовному припиненні вогню. Також цей пункт підтримують США, хоча москва з цим не погоджується.