Європейська комісія ухвалила перший перелік із 13 стратегічних проєктів щодо видобутку критичної сировини за межами Європейського Союзу. Метою цієї ініціативи є диверсифікація джерел постачання, підвищення економічної безпеки ЄС і стимулювання створення доданої вартості в країнах-партнерах.
Про це розповідає Київ24
Стратегічні проєкти та роль України
До списку увійшли сім проєктів, розташованих у Канаді, Гренландії, Казахстані, Норвегії, Сербії, Україні та Замбії — з цими країнами ЄС має стратегічні партнерства у сфері ланцюгів постачання сировини. Решта шість проєктів розміщені у Бразилії, Мадагаскарі, Малаві, Новій Каледонії, Південній Африці та Великій Британії.
Десять із 13 затверджених проєктів пов’язані з видобутком та переробкою ключової стратегічної сировини, такої як літій, нікель, кобальт, марганець та графіт. Ці матеріали є базовими для виробництва електромобілів, акумуляторів та іншої сучасної техніки.
Балахівське родовище графіту — внесок України
Український внесок у перелік — це Балахівське родовище графіту, проєкт, який реалізує компанія ТОВ «Розвиток Побужжя» з групи BGV. Графіт, що видобуватиметься тут, відіграє визначальну роль у виробництві акумуляторних батарей, електроніки та оборонних технологій.
«Для нас це не просто визнання – це відповідальність і стратегічна місія. Україна здатна бути надійним постачальником критичних мінералів, зокрема графіту, який відіграє ключову роль у виробництві акумуляторів, електроніки й оборонних технологій. Набуття такого статусу відкриває нові можливості для міжнародного фінансування», – заявили в BGV.
Єврокомісія забезпечить відібраним проєктам комплексну підтримку. Для запуску всіх 13 проєктів необхідно залучити близько 5,5 мільярда євро капітальних інвестицій.
Зазначена ініціатива стала доповненням до раніше затвердженого списку з 47 стратегічних проєктів ЄС. Усі 60 проєктів сприятимуть зміцненню конкурентоспроможності європейської промисловості, особливо у сферах електромобільності, відновлюваної енергетики, оборони та аерокосмічної галузі. Ці проєкти — перші результати впровадження Закону про критичну сировину, що набрав чинності у травні 2024 року.