Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні відзначив важливість від’єднання Балтійських держав від російської енергомережі, назвавши це «значною подією для Європи». Він закликав Європейський Союз долучитися до санкцій проти росії у енергетичній сфері.
Про це розповідає Київ24
«Сьогодні – важлива подія для нашого регіону, загалом для Європи. Держави Балтії, добрі друзі України, від’єднались від російської енергомережі. Їхні енергосистеми відтепер повністю синхронізовані з європейською континентальною системою. Україна це вже зробила у 22-му році, і зараз Балтійські держави теж позбулися залежності», – наголосив президент.
Зеленський вказав на те, що тепер «Москва більше не зможе використовувати енергію як зброю проти Балтійських держав. Це також означає, що Європа стала ще більш цілісною».
На думку президента, необхідно дотримуватись курсу, який забезпечить незалежність країн Європи від росії, зокрема для країн Центральної Європи, які все ще мають енергетичні угоди з російською федерацією. Він закликав активніше співпрацювати з американськими партнерами в питаннях постачання LNG газу та нафти, а також шукати можливості для імпорту енергії з Кавказу, Близького Сходу та Північної Африки.
Президент України підкреслив, що «чим менше буде залежностей європейців від росії, тим скоріше вдасться гарантувати надійну безпеку усім у Європі». Також він зауважив, що ЄС має тиснути на спроби росії «використовувати свої танкери, свій флот проти нас, проти всієї Європи».
Формально угода про Балтійську енергосистему з росією і білоруссю закінчилася 7 лютого. Після цього розпочалося тестування ізольованої роботи енергосистеми, яке тривало до неділі, 9 лютого.
Раніше міністри енергетики Естонії, Латвії та Литви підтвердили свої наміри синхронізувати свої енергосистеми з континентальною європейською системою ENTSO-E та остаточно від’єднатися від російської в лютому 2025 року. Країни Балтії повністю припинили імпорт електроенергії з росії ще у травні 2022 року.
Зазначається, що литовські, естонські та латвійські влади готові до можливих провокацій під час відключення від російської енергомережі. Польський оператор електромереж PSE оголосив про використання вертольотів та безпілотників для патрулювання стану зв’язку з Литвою.
На синхронізацію енергосистем країн Балтії та Польщі було інвестовано 1,6 мільярда євро.