Головна Головне Що під мантіями? Аудитори знайшли недоліки у багатомільярдних фінансах ВАКСу — знайдено ще кілька шпарин для системної корупції антикорсуддів

Що під мантіями? Аудитори знайшли недоліки у багатомільярдних фінансах ВАКСу — знайдено ще кілька шпарин для системної корупції антикорсуддів

Голова ВАКС Віра Михайленко (фото – rp.gov.ua)

Про це розповідає Київ24

У фінансовій та бюджетній звітностях Вищого антикорупційного суду (ВАКС) за минулий рік наявні окремі недоліки, що стосуються внутрішнього контролю, регулювання обліку коштів застави та обліку основних засобів. 

Про це офіційно повідомила пресслужба Рахункової палати з посиланням на результати аудиту обліку коштів ВАКСу.

Як уточнюють в Рахунковій палаті, перевірка фінансів Антикорсуду охопила активи ВАКС на суму майже 3,9 мільярда гривень і касові видатки обсягом понад 352 млн грн.

Рахункова палата встановила, що формування звітності ВАКС здійснювалося відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, а також нормативно-правових актів, що регулюють складання бюджетної та фінансової звітності. Водночас аудитори виявили неврегульованість окремих нормативно-правових актів, що стосуються обліку коштів застави, внесеної за процесуальним рішенням суду підозрюваними, обвинуваченими або іншими особами. Так, понад 3,6 млрд грн заставних коштів, які обліковуються на депозитних рахунках ВАКС, відображено у звітності як грошові активи та водночас — як поточні зобов’язання. Такий підхід хоча й узгоджується із вимогами Порядку застосування плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, але не відповідає вимогам інших законодавчих актів, що є системною проблемою“, — проінформували державні ревізори.

Крім того, як розповіли в Рахунковій палаті, аудит встановив порушення в обліку основних засобів ВАКС, що призвели до завищення суми їх зносу на 353,8 тис. грн та неправильної класифікації активів загальною вартістю 2,4 млн гривень.

Також внутрішній контроль за здійсненням інвентаризації, її документальним оформленням та використанням і збереженням майна у ВАКС має бути удосконалений. Аудит Рахункової палати також засвідчив, що система “IS-pro”, яка використовується ВАКС для формування звітності, через відсутність належних налаштувань не забезпечує коректного автоматизованого формування фінансової звітності. У результаті фінансову звітність фактично складають вручну – у таблицях Excel, що підвищує ризики допущення помилок“, — йдеться у релізі Рахункової палати.

Очільниця ВАКСу Віра Михайленко з керівником апарату Антикорсуду Богданом Крикливенком на засіданні Рахункової палати не приховували певного невдоволення (фото – rp.gov.ua)

Іншими словами: внесення вручну даних про потоки грошей в таблицях Excel відкриває просто неймовірні шпарини для усіляких зловживань — мільйон туди, мільярд сюди, помилка там, помилка тут. Тож важко уявити, наскільки фантастичними можуть бути фінансові маніпуляції при такому підході.

В Рахунковій палаті при цьому зазначили, що за результатами аудиту ВАКС самостійно усунув частину порушень на суму понад 2,4 млн грн.

Водночас задля усунення решти виявлених недоліків ВАКСу та Міністерству фінансів України держаудитори надали вже аж 10 рекомендацій, зокрема:

  • удосконалити нормативно-правову базу у сфері бухгалтерського обліку, зокрема розробити чіткий порядок обліку коштів, що надходять на спеціальні депозитні рахунки судів у разі застосування застави як запобіжного заходу;
  • забезпечити належне управління майном, включаючи його облік, збереження та ефективне використання;
  • вдосконалити порядок обліку основних засобів відповідно до чинних стандартів;
  • посилити внутрішній контроль, особливо щодо своєчасного проведення інвентаризації, правильності її оформлення, а також контролю за збереженням майна;
  • налаштувати систему “IS-pro” для забезпечення коректного та автоматизованого формування фінансової звітності тощо.

Слід зазначити, що зауваження з боку Рахункової палати на адресу суддів-антикорупціонерів лунали і раніше. Так, в ході попередньої перевірки ревізори також виявляли системні порушення в бухгалтерії і фінансоах Антикорсуду. А керівниця ВАКСу обіцяла держаудиторам ті недоліки виправити.

Зазначимо, за останній час ВАКС вже не вперше потрапляє в епіцентр скандалів. Раніше ЗМІ писали, що у помешканні помічниці слідчого судді Вищого антикорупційного суду Олега Федорова виявили прослушку. При чому з 26 травня цього року ця жінка працювала і зі справами слідчого судді Маркіяна Галабали.

ВАКС, не дочекавшись результатів розслідування правоохоронців, вже поспіхом заявив, що розцінює цей інцидент нібито як спробу впливу на суддів та вже пов’язує з розглядом справ, що наразі перебувають у провадженні суду.

Окрім того, вітчизняні медіа неодноразово повідомляли, що ефективність роботи ВАКСу за 5 років залишає бажати кращого — гучних посадок топ-корупціонерів так і не відбулось, а сотні проваджень слухаються суддями роками.

Також, за даними журналістів, голова ВАКСу Віра Михайленко сама може бути причетною до корупції — вона може здійснювати тиск (чи вплив) на суддю Шевченківського райсуду Києва Павла Слободянюка, який вже 13 років розглядає кримінальну справу проти брата очільниці Антикорсуду — Петра Михайленка. Через два роки цю справу можуть закрити за строками давності. Також розслідувачі встановили зв’язки Михайленко з кримінальним угрупованням, яке серед іншого займалося шантажем деяких столичних забудовників.